fbpx
IMAGO Printer IMAGO Printer

IMAGO na Konferencji Wojskowej Akademii Technicznej dotyczącej projektu opracowania Technologii Tyflomap z udziałem drukarki Aquila UV LED

Autor wpisu Weronika Pęsiek
Data dodania

IMAGO na Konferencji Wojskowej Akademii Technicznej dotyczącej projektu opracowania Technologii Tyflomap z udziałem drukarki Aquila UV LED.

Konferencja Wojskowej Akademii Technicznej dotyczącej Technologii Tyflomap Zabytkowych Parków oprawana z udziałem drukarki Aquila UV LED.

Wprowadzenie 

Pod koniec maja mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji zorganizowanej przez Wojskową Akademię Techniczną. Konferencja, objęta honorowym patronatem Głównego Geodety Kraju, była podsumowaniem projektu „Technologia Opracowania Tyflomap Zabytkowych Założeń Parkowych”. Projekt był realizowany przez Wojskową Akademię Techniczną we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych.  

Było to inspirujące wydarzenie, podczas którego Wojskowa Akademia Techniczna przedstawiła wyniki badań nad kompleksową technologią opracowania niskobudżetowych tyflomap zabytkowych parków i ogrodów. Mieliśmy przyjemność, że nasza drukarka Imago Aquila UV LED była jednym z narzędzi testowanych w tym projekcie. Jako producent drukarek UV LED, w poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić podsumowanie konferencji i wyników badań, a także pokazać znaczącą rolę druku UV LED w produkcji tyflomap. 

Co to są Tyflomapy? 

Tyflomapy to specjalne mapy przeznaczone dla osób niewidomych, które zawierają informacje w formie wypukłych znaków i grafik, umożliwiając odczyt dotykowy. Są one kluczowe dla zwiększenia dostępności przestrzeni turystycznej i kulturowej dla osób niewidomych i słabowidzących, pozwalając im na samodzielne poruszanie się i korzystanie z tych przestrzeni. 

Mapy i plany telegraficzne, druk Braila

Drukowanie Tyflomap dla Osób Niewidomych

Cele Projektu i Wyniki Badań Wojskowej Akademii Technicznej

Celem projektu WAT było opracowanie i pilotażowe wdrożenie kompleksowej technologii produkcji niskobudżetowych tyflomap dla zabytkowych parków i ogrodów. Podczas konferencji zespół pod kierownictwem dr hab. inż. Albiny Mościckiej przedstawił wyniki badań, które obejmowały projektowanie i testowanie znaków dotykowych oraz graficznych, a także analizę różnych technik druku tyflomap. W ramach projektu opracowano 13 pilotażowych tyflomap dla ogrodów w Książu, Wilanowie, Arkadii, Krasiczynie i Wrocławiu. 

W badaniach wzięło udział 50 osób niewidomych i słabowidzących, z których 20 uczestniczyło w sesjach badawczych. Sesje te odbywały się w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie i obejmowały ocenę różnych zestawów znaków dotykowych i graficznych dla tyflomap, różnych technik druku oraz finalnych zestawów map w postaci atlasów. 

Konferencja Wojskowej Akademii Technicznej dotyczącej Technologii Tyflomap Zabytkowych Parków oprawana z udziałem drukarki Aquila UV LED.

Testowane Technologie 

W trakcie badań przetestowano 12 różnych technik produkcji tyflomap. Podczas konferencji przedstawiono wady i zalety każdego z rozwiązań, w tym: 

 1. Papier puchnący – tani i dostępny, ale mało wyrazisty i słabo czytelny. 
 2. Termoformowanie – czytelne i wytrzymałe, ale opłacalne tylko przy dużych nakładach. 
 3. Druk 3D metodą FDM – dowolne kształty i duża elastyczność, ale skomplikowany i raczej drogi. 
 4. Tiger – tani i powszechny, ale mało wytrzymały i z ograniczeniami kształtów. 
 5. Metody manualne – dostosowane do indywidualnych potrzeb, ale czasochłonne i brak powtarzalności. 
 6. Odlew z żywicy epoksydowej – wytrzymały, ale kosztowny i czasochłonny. 
 7. Odlew silikonowy – elastyczny, ale mało wytrzymały. 
 8. Frezowanie w akrylu – dokładne, ale drogie i czasochłonne. 
 9. Druk 3D metodą SLA (żywica elastyczna) – elastyczne i dokładne, ale kosztowne. 
 10. Druk 3D metodą SLA (żywica przezroczysta) – dokładne, ale kosztowne i kruche. 
 11. Druk 3D metodą SLS – wytrzymałe, ale kosztowne. 
 12. Druk UV – wysoce wytrzymałe, dostępne i elastyczne. 

Wyniki Badań 

Podsumowanie wyników badań pokazało, że druk UV LED uzyskał najwyższe oceny pod kątem dostępności, wytrzymałości, praktycznego działania i różnorodności semantycznej, zdobywając 3,23 punktów. Na drugim miejscu znalazła się technologia PolyJet z 3,13 punktami, a na trzecim miejscu frezowanie w akrylu z 2,47 punktami. 

Konferencja Wojskowej Akademii Technicznej dotyczącej Technologii Tyflomap Zabytkowych Parków oprawana z udziałem drukarki Aquila UV LED.

Podsumowanie 

Projekt prowadzony przez WAT był bardzo dobrze przeprowadzonym i inspirującym badaniem. Mieliśmy zaszczyt, że nasza drukarka  IMAGO Aquila UV LED była jednym z narzędzi testowanych w tym projekcie. Wyniki badań wykazały, że technologia druku UV LED to najlepsze rozwiązanie do tworzenia tyflomap, dzięki swojej wytrzymałości, dostępności i elastyczności.  

 

Dziękujemy za zdjęcia Wojskowej Akademii Technicznej, która opracowała technologię  tyflomap z wykorzystaniem naszych drukarek IMAGO.

Weronika Pęsiek

Social Media

Akcesoria do
drukarek

Zobacz naszą ofertę

Drukarki
IMAGO

Zobacz naszą ofertę

Inne polecane artykuły