fbpx
IMAGO Printer IMAGO Printer

Drukarka spożywcza, czyli jak udekorować tort szybko i efektownie?

Autor wpisu Dariusz Żebrowski
Data dodania

Słodkości wzbogacone o efektowne dekoracje można obecnie znaleźć w niemal każdej cukierni. Dzieje się tak nie bez powodu – rosnąca konkurencja w branży cukierniczej sprawia, że coraz trudniej jest przykuć uwagę potencjalnych klientów. Drukarka spożywcza i wprowadzenie do oferty wyrobów ze spersonalizowanymi nadrukami jest świetnym sposobem na wyróżnienie się wśród konkurencji. Jak się za to zabrać?

Czym tak naprawdę jest drukarka spożywcza?

Maszyna cukiernicza, dzięki której powstają na przykład wydruki na torty, to po prostu drukarka spożywcza (inaczej drukarka cukiernicza, drukarka do opłatków lub drukarka do masy cukrowej). Można ją wykorzystać do przygotowania wydruków na jadalnym papierze waflowym, cukrowym bądź folii transferowej do czekolady.

Innym rodzajem drukarki spożywczej jest urządzenie umożliwiające tworzenie nadruków bezpośrednio na powierzchni wyrobów cukierniczych. Technologia druku zastosowana w drukarkach spożywczych wygląda tak samo jak w przypadku atramentowej drukarki biurowej. Jedyna różnica dotyczy rodzaju tuszu przeznaczonego do urządzenia – w drukarkach spożywczych wykorzystywane są bezpieczne do spożycia tusze jadalne.

Drukarka do opłatków – wady i zalety

Drukarka spożywcza posiada szereg zalet. Zaliczają się do nich ułatwienie procesu dekorowania słodkości, możliwość tworzenia spersonalizowanych, jadalnych dekoracji wyrobów cukierniczych oraz wielokrotnego powielania złożonych grafik. Jak każde rozwiązanie, nie jest jednak pozbawione wad.

Za pomocą najprostszych modeli drukarki spożywczej można utworzyć wyłącznie wydruk na opłatku i ewentualnie wydruk na masie cukrowejj. Arkusze do druku muszą być bardzo cienkie, przez co cukiernicy są zmuszeni inwestować w gotowy, drogi papier opłatkowy, papier cukrowy lub arkusze foliowe przeznaczone do drukarki spożywczej. Dodatkowo nałożenie papieru z wydrukiem jadalnym wpływa na smak gotowego produktu.

Tort do druku – jaką maszynę cukierniczą wybrać? Możliwości drukarki spożywczej i plotera cukierniczego.

Tworzenie wydruków na torty może odbywać się w sposób pośredni (na specjalnych arkuszach) lub bezpośrednio (na powierzchni tortów). Tworzenie wydruków jadalnych na tort z wykorzystaniem podstawowych drukarek spożywczych co prawda ułatwia realizację personalizowanych zamówień (jak np.: tort ze zdjęciem), ale zastosowania w procesie ozdabiania kilku kroków. Ponadto wpływa na smak gotowych wyrobów. Dokładny przebieg tego procesu znajdziesz na grafice zamieszczonej w dalszej części artykułu.

Tworzenie dekoracji cukierniczych wygląda zupełnie inaczej przy zastosowaniu bardziej zaawansowanych modeli drukarek spożywczych. Druk bezpośredni oferowany przez zagraniczne modele wiąże się ze znacznym ułatwieniem procesu ozdabiania wyrobów cukierniczych, w tym tortów.

Mistrzowskie dekoracje w pracowni Macieja Wiśniewskiego

Niestety, największą wadą tego typu urządzeń jest znaczne ograniczenie maksymalnej wysokości podłoży przeznaczonych do zadruku. Przez to można za ich pomocą ozdobić jedynie niewielkie torty. Ponadto trzeba je ręcznie ustawić w taki sposób, aby znalazły się w odpowiedniej odległości, pozwalającej na wykonanie wyraźnego nadruku. Nie przyśpiesza to dekoracji wyrobów cukierniczych. Właśnie z tego powodu warto rozważyć inwestycję w polskie plotery cukiernicze IMAGO, które są pozbawione wszystkich wyżej wymienionych ograniczeń!

W firmie IMAGO Printer zajmujemy się nie tylko projektowaniem i produkcją nowoczesnych ploterów cukierniczych, ale także ich serwisowaniem oraz tworzeniem dodatków rozszerzających możliwości naszych urządzeń. Poza gwarantowanym wsparciem technicznym, wszyscy nasi klienci mają zapewnioną pomoc merytoryczną w zakresie przygotowania podłoży do druku.

Za pomocą ploterów cukierniczych możesz dekorować torty, ciasteczka, makaroniki, lizaki, czekoladki, wafelki oraz inne słodkości aż do 15 cm wysokości! W naszych ploterach zastosowaliśmy nowoczesny system, umożliwiający w pełni automatyczne wykrywanie wysokości, dzięki czemu nie musisz się zastanawiać jak ustawić urządzenie, aby uzyskać wydruk w fotograficznej jakości.

Zastosowanie plotera cukierniczego wiąże się z przyspieszeniem i usprawnieniem procesu dekorowania wypieków oraz z obniżeniem kosztów zdobień. Jednym z najważniejszych czynników, przemawiających za opłacalnością inwestycji w plotery cukiernicze IMAGO, jest ich konkurencyjna cena w porównaniu z zagranicznymi drukarkami spożywczymi. Firmy te oferują podobne możliwości, ale w bardziej ograniczonym zakresie. Dla przykładu, jednemu z naszych klientów udało się zarobić na miesięczną ratę leasingu w ciągu zaledwie 3 godzin pracy plotera cukierniczego Falco!

Tusze jadalne do drukarki spożywczej, a barwniki tradycyjnie wykorzystywane w cukiernictwie

Tusze jadalne przeznaczone do drukarek spożywczych i ploterów cukierniczych są całkowicie bezpieczne do spożycia. Ich skład jest podobny do składu barwników tradycyjnie wykorzystywanych do kolorowania żywności. Podobnie jak barwniki powszechnie wykorzystywane w cukiernictwie, atramenty spożywcze spełniają rygorystyczne normy UE, dopuszczające do użytku barwniki przeznaczone do żywności.

Tusze spożywcze zastosowane w urządzeniach IMAGO mają w składzie barwniki i niezbędne dodatki, pozwalające na utrzymanie odpowiedniej struktury atramentu jadalnego. Nie musisz się obawiać kłopotów wynikających z zatkania dysz czy głowicy drukującej w czasie zmniejszonego użytkowania ploterów cukierniczych Falco i Vulpes. Wystarczy, że w okresie mniejszego ruchu i jednostkowych zamówień zastosujesz specjalne kartridże z cleanerem.

Wydruk jadalny na tort, czyli znaczenie nowoczesnych technologii dla dynamicznego rozwoju cukierni

Jeżeli zastanawiasz się nie tylko jak udekorować tort, ale także jak udekorować boki tortu za pomocą jadalnego wydruku, inwestycja w ploter cukierniczy jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Z ploterami cukierniczymi IMAGO ozdobisz tortu pokryty dowolnym podłożem: polewą lustrzaną, masą cukrową, kremem maślanym, żelem spożywczym, a nawet … czekoladą!

Możesz także wykorzystać go do stworzenia unikatowych dekoracji na bokach tortu lub dekoracji przestrzennych, takich jak figurki z masy cukrowej i toppery na tort. Wystarczy, że wykorzystasz w tym celu na przykład rozwałkowaną masę cukrową, nadrukujesz na niej elementy dekoracji za pomocą plotera, wytniesz je i uformujesz w pożądany sposób. Zastosowanie plotera cukierniczego sprawi, że stworzone przez Ciebie dekoracje tortów przykują uwagę klientów i na długo zapadną im w pamięć.

Przyspieszenie oraz ułatwienie produkcji dekoracji cukierniczych to nie jedyne zalety wynikające z wyposażenia pracowni cukierniczej w ploter cukierniczy. Dzięki inwestycji w ploter cukierniczy zwiększy się Twój komfort i wydajność pracy oraz poziom satysfakcji Twoich klientów. Wszystko to pozwoli Ci na rozwój firmy i przyczyni się do zdobycia nowych partnerów biznesowych!

Dariusz Żebrowski

Social Media

Akcesoria do
drukarek

Zobacz naszą ofertę

Drukarki
IMAGO

Zobacz naszą ofertę

Inne polecane artykuły